Pdf
Atpakaļ uz sarakstu

Informācija atjaunināta: 15.10.2015.

Ieteikumi drošai Paysera sistēmas lietošanai

Vispārīgie noteikumi

1. Šie Ieteikumi drošai Paysera sistēmas lietošanai (turpmāk tekstā Ieteikumi) ir Vispārīgā maksājumu veikšanas pakalpojumu līguma pielikums un stājas spēkā kopā ar Vispārīgo maksājumu veikšanas pakalpojumu līgumu.

2. Apmeklējot šo mājaslapu un (vai) izmantojot pakalpojumus, Klients apstiprina un apliecina, ka viņš/viņa ir izlasījis un sapratis šos Ieteikumus.

Sistēmas lietošana

3. Lai pieslēgtos Paysera kontam, sistēmā Klients izmanto savu e-pasta adresi vai tālruņa numuru un paroli, kas sastāv no vismaz 8 simboliem. Pēc pieslēgšanās savam Paysera kontam ar mērķi izmantot Paysera pakalpojumus Klientam papildus jāapstiprina sava pieteikšanās. 

4. Papildu pieteikšanās apstiprinājums tiek veikts šādi (veidi ir uzskaitīti no vismazāk droša uz visdrošāko):

4.1. saņemot vienreizējas lietošanas kodu uz e-pasta adresi, kas apstiprināta sistēmā, un ievadot to īpašā Konta laukā;

4.2. saņemot vienreizējas lietošanas kodu uz mobilā tālruņa numuru, kas apstiprināts sistēmā, un ievadot to īpašā Konta laukā;

4.3. izmantojot trešo personu daudzlīmeņu pieteikšanās sistēmas (piemēram, internetbankas);

4.4. izmantojot drošu elektronisko vai mobilo parakstu.

5. Papildu pieteikšanās apstiprinājuma veidu izvēlas Klients. Klientam sasniedzot konta apgrozījumu 50 EUR vai vairāk, papildu pieteikšanās apstiprinājumam nav ieteicams lietot e-pasta adresi.

Drošības ieteikumi

Parole

6. Pieslēgšanās Kontam Sistēmā parolei ir jābūt unikālai un jāsastāv no vismaz 8 simboliem, tai skaitā lielajiem un mazajiem burtiem, cipariem un simboliem. 

7. Parole nedrīkst saturēt informāciju par Klienta vai viņa/viņas ģimenes locekļiem, kas var būt zināma vai viegli pieejama trešajām personām, piemēram: ģimenes locekļu vai draugu dzimšanas datumi, vārdi, uzvārdi vai mājdzīvnieku vārdi vai to fragmenti. Tāpat tā nedrīkst sastāvēt no viegli iegaumējamu un (vai) uzminamu skaitļu un burtu kombinācijām.

8. Paroli nedrīkst izmantot autorizācijai citās sistēmās, kontos, u.c., proti, tai jābūt unikālai un to nedrīkst izmantoti nekur citur.

9. Klientam jāatceras parole un to nedrīkst pierakstīt piezīmju grāmatā, uz līmlapas vai jebkur citur, nedrīkst to ievadīt savā mobilajā tālrunī, e-pastā vai citos elektroniskos saziņas līdzekļos, un nedrīkst atklāt vai citādi to nodot trešajām personām. Parole var neatcerēties, ja Klients izmanto īpašas un drošas programmas paroles uzglabāšanai vai izveidošanai vai pārvaldei. Klientam pašam jāievada un jāizvēlas atbilstošs paroles uzglabāšanas veids un līdzeklis. Klients pats ir atbildīgs par paroles drošību.

10. Paroli, ko izmanto, lai pieslēgtos Kontam jānomaina vismaz reizi 3-6 mēnešos (Sistēma atkarībā no paroles sarežģītības un izmantošanas biežuma pieprasa mainīt paroli, kad termiņš tuvojas beigām).

11. Paysera nesūta paziņojumus (SMS īsziņā, pa e-pastu, zvanot, u.c.) ar piedāvājumu vai pieprasījuma mainīt paroli vai saites uz paroles atjaunošanas lapu. Ja Klients saņem šādu paziņojumu, viņam/viņai nekavējoties par to jāinformē Paysera. Paroli var mainīt, pieslēdzoties Kontam Sistēmā vai tieši Paysera mājaslapā saskaņā ar attiecīgajām procedūrām. Ja Klients saņem šādu paziņojumu, viņš/viņa var būt pārliecināts, ka tā nav krāpšana tikai gadījumā, ja Klients Sistēmā ir izmantojis paroles atgādinājumu.

12. Ja rodas jebkādas aizdomas, ka parole var būt zināma trešajām personām, Klientam nekavējoties tā jānomaina un pēc tam jāpārbauda vai nav veikta neatļauta pieslēgšanās Kontam un veiktas vai uzsāktas neatļautas maksājumu operācijas.

Pieslēgšanās papildu apstiprinājums

13. E-pastam, kas tiek izmantots pieslēgšanās papildu apstiprinājumam, jābūt aizsargātam ar unikālu paroli, kas satur vismaz 8 simbolus, tai skaitā lielos un mazos burtus, ciparus un simbolus. Kā arī:

13.1. Paroli nedrīkst izmantot autorizācijai citām sistēmām, kontos, utt.;

13.2. Klientam jāatceras parole un to nedrīkst pierakstīt piezīmju grāmatā, uz līmlapas vai jebkur citur, nedrīkst to ievadīt savā mobilajā tālrunī, e-pastā vai citos elektroniskos saziņas līdzekļos, un nedrīkst atklāt vai citādi to nodot trešajām personām;

13.3. Ja rodas jebkādas aizdomas, ka parole var būt zināma trešajām personām, Klientam nekavējoties tā jānomaina.

14. E-pastu, kas tiek izmantots pieslēgšanās papildu apstiprinājumam, drīkst izmantot tikai Klients.

15. Ja Klients pamana aizdomīgas darbības viņa/viņas e-pasta kontā, kuru izmanto pieslēgšanās papildu apstiprinājumam (pieslēgšanās tiek veiktas no nezināmām IP adresēm, nav saņemtas e-pasta vēstules u.c.), viņam/ viņai nekavējoties jāpārbauda vai nav veikta nelegāla pieslēgšanas Kontam. Ja Klients pamana nelegālu pieslēgšanos Kontam, viņam/viņai nekavējoties par to jāinformē Paysera un jānomaina e-pasta un Konta paroles. Klientam ir arī ieteicams noteikt drošāku pieslēgšanās papildu apstiprinājuma metodi.

16. Klientam pastāvīgi jāatjaunina savā ierīcē instalēta antivīrusu programma.

17. Mobilo tālruni, kuru lieto pieslēgšanās apstiprinājumam, jānodrošina ar slēdzeni (PIN kodu, paroli, u.c.).

18. Ja Klients nozaudē mobilo tālruni, kurš tiek izmantots pieslēgšanās apstiprināšanai, viņam/viņai nekavējoties jābloķē viņa/viņas SIM karte.

19. Klientam, kurš pieslēgšanās papildu apstiprinājumam izmanto bankas interneta sistēmu vai drošu elektronisko parakstu, jāveic visi pasākumi, lai novērstu trešo personu piekļuvi šiem instrumentiem un (vai) to izmantošanu pieslēgšanās papildu apstiprinājumam.

Konts

20. Klientam jāveic droša pieslēgšanās Kontam: lai pieslēgtos Kontam, Klientam jāatver jauns pārlūka logs un jāievada adrese https://www.paysera.* (derīgo domēnu sarakstu var atrast šeit). Klientam vienmēr jāpārliecinās, ka interneta adrese ir www.paysera.* un lapā izmantotais sertifikāts ir izsniegts Paysera. Ja tiek izmantots kāds cits domēns vai netiek izmantots HTTPS protokols, ļoti iespējams, ka mājaslapa nav īsta un autorizēšanās šādā mājaslapā ir aizliegta. 

21. Pēc savu darbību veikšanas Kontā, Klientam ir jāatslēdzas no Sistēmas un nedrīkst atstāt Kontu pieejamu trešajām personām.

22. Nav ieteicams pieslēgties Kontam, izmantojot publiskus datorus vai citu personu ierīces.

23. Klientam ir ieteicams vismaz reizi mēnesī pārbaudīt IP adreses, kuras izmantotas, lai pieslēgtos Kontam.

24. Ja Klients parasti pieslēdzas Kontam tikai no mājām un (vai) darbavietas un nav nepieciešams pieslēgties no citām vietām, ieteicams ierobežot piekļuvi Kontam no konkrētām IP adresēm. Ieteicams uzstādīt vismaz 2 šādas IP adreses.

25. Klientam Kontā jāatjaunina viņa/viņas kontaktinformācija (tai skaitā, bet ne tikai, tālruņa numurs un e-pasta adrese), lai Paysera varētu sazināties ar Klientu un (vai) identificēt viņu.

26. Klientam jāizpilda visi Sistēmā norādītie pamatotie norādījumi, kas saistīti ar maksāšanas līdzekļu drošību.

27. Ja Klients pamana jebkādu aizdomīgu darbību savā Kontā un uzskata, ka Kontam varētu būt pieslēgušās trešās personas, Klientam:

27.1. nekavējoties jāinformē Paysera un jālūdz bloķēt Kontu;

27.2 lai turpinātu izmantot Kontu, Klientam jānomaina Konta parole, jālieto citi pieslēgšanās papildu apstiprinājuma līdzekļi vai jāizmanto drošāki līdzekļi un no sava Konta jādzēš nedrošie pieslēgšanās papildu apstiprinājuma līdzekļi.

Izmantojamās ierīces / programmatūra

28. Klients ir atbildīgs par ierīču drošību, kuras izmanto, lai pieslēgtos Kontam, nedrīkst atstāt tos bez uzraudzības, sabiedriskās vietās vai kā citādi atstāt viegli pieejamus trešajām personām.

29. Ieteicams laicīgi atjaunināt programmatūru, lietotnes, pretvīrusu programmas, pārlūkprogrammas un citas programmas.

30. Ieteicams aizsargāt ierīces ar parolēm, PIN kodiem vai citiem drošības instrumentiem.

31. Klientam jāizmanto tikai oriģināla programmatūru un tās standarta instrumentus, kas sniegti kopā ar ierīci, un nedrīkst veikt grozījumus sistēmas failos. Ja ierīcē uzstādīta kāda cita programmatūra vai tās standarta integrētās tiesības un aizsardzības funkcijas vai sistēmas faili ir mainīti, palielinās atsevišķi instalētā programmā uzglabāto datu drošības risks.

32. Klientam aizliegts izmantot funkcijas, kas ļauj saglabāt pieslēgšanās datus ierīcē vai pārlūkprogrammā.

Citi ieteikumi

33. Klients var pārvaldīt savu Paysera kontu, izmantojot arī Paysera lietotni. Lai pieslēgtos lietotnei, Klientam būs jāievada viņa/viņas Konta parole. Tādējādi, Klientam ir jāpārliecinās, ka Paysera lietotne ir lejupielādēta no oficiālās mājaslapas (Apple Store, Google Play, Windows Phone Store). Jāatzīmē, ka Paysera lietotne ir viens no maksāšanas līdzekļiem, kas nozīmē, ka Klientam, izmantojot lietotni, jāievēro tās pašas attiecīgās drošības prasības, kā gadījumos, kad viņš/viņa izmanto viņa/viņas Kontu.

34. Ieteicams būt uzmanīgiem, tiešsaistē iesniedzot šādus personas datus: vārdu, uzvārdu, juridiskās personas nosaukumu, identifikācijas kodus, e-pasta adresi, tālruņa numuru, paroles, finanšu informāciju (maksājumu kartes, konta numurus, PIN kodus, u.c.) , personu apliecinošu dokumentu numurus u.c. Klientam ir stingri aizliegts ievadīt viņa/viņas Paysera maksāšanas līdzekļu datus trešo personu sistēmās ar mērķi, lai trešā persona Klienta vārdā varētu veikt maksāju muno Klienta Konta (proti, izmantot Paysera sistēmas emulatorus). Ja tiek konstatēta šāda trešo personu darbība, var tikt apturētas maksājumu operācijas, ierobežota Klienta piekļuve Kontam un (vai) apturēta pakalpojumu sniegšana.

35. am jāveic nepieciešamie drošības pasākumi, lai novērstu, ka trešās personas redz paroles, PIN kodus, pieslēgšanas kodus un citus Klienta ievadītos personalizētus drošības līdzekļus.

36. Leteicams ar piesardzību izvērtēt saņemtās e-pasta vēstules, pat ja kā sūtītājs ir norādīts Paysera. Paysera nekad nelūgs Klientam lejupielādēt pielikumus vai instalēt programmatūru. Krāpniecisku e-pasta vēstuļu pielikumi var saturēt datorvīrusus, kas var kaitēt ierīcēm vai radīt risku Konta drošībai.

37. Ieteicams neklikšķināt uz nezināmām saites, neatvērt nezināmus dokumentus, neinstalēt programmatūru vai lietotnes no nezināmiem, neuzticamiem avotiem vai neapmeklēt nedrošas mājaslapas.