Jak bezpiecznie korzystać z usług Paysera?

Świadczymy usługi Paysera w nowoczesnym, wygodnym i bezpiecznym systemie. Każdy klient ma w systemie konto osobiste, do którego można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca na świecie, zarówno poprzez bankowość internetową, jak i aplikację mobilną Paysera. 

System Paysera jest całkowicie bezpieczny, ale częściowo bezpieczeństwo Twojego konta i danych zależy od Twoich działań w środowisku internetowym. Poniżej znajdują się zalecenia, które pomogą Ci zapewnić bezpieczeństwo Twoich działań na koncie Paysera i ogólnie w przestrzeni internetowej.

Konto

Możesz zalogować się do systemu Paysera przez aplikację mobilną (wpisując hasło lub z odciskiem palca) lub przez bankowość internetową.

Logowanie za pośrednictwem bankowości internetowej odbywa się w kilku etapach:

1. Przejdź dohttps://www.paysera.pl, kliknij Logowanie a zostaniesz przekierowany na https://bank.paysera.com/pl/login.

2. Wybierz sposób identyfikacji – z użyciem adresu e-mail lub numeru telefonu. Wpisz wybrane dane. 

3. Wybierz, w jaki sposób chcesz wejść na konto: 

  • Za pomocą aplikacji mobilnej. Będziesz musiał potwierdzić kod weryfikacyjny w aplikacji (musi on być zgodny z kodem wyświetlanym w oknie przeglądarki). Zalecamy korzystanie z danych biometrycznych – odcisków palców – do uwierzytelniania w aplikacji, zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo. 
  • Używając hasła. Po zalogowaniu się będziesz mógł zobaczyć informacje o swoim koncie, ale nie będziesz mógł skorzystać z żadnych funkcji. Aby w pełni zarządzać swoim kontem, musisz potwierdzić logowanie: kliknij „Potwierdzenie logowania” w lewym górnym rogu menu i wybierz, jak chcesz to zrobić – za pomocą aplikacji mobilnej, sms-a lub podpisu mobilnego (podpis mobilny jest ważny tylko na Litwie).   
#
#

Gdy logujesz się na konto za pośrednictwem bankowości internetowej należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • otwórz nowe okno przeglądarki i wprowadź adres https: //www.paysera.x (x może zawierać tylko następujące domeny: lt, com, lv, bg, ee, pl, es, de, ro, al). Kliknij Logowanie w prawym górnym rogu, a zostaniesz przekierowany do https://bank.paysera.com/pl/login. Upewnij się, że połączenie jest szyfrowane (widoczna kłódka i adres zaczyna się od „https“ – pamiętaj, że na końcu musi znajdować się litera „s“ – widoczna w niektórych przeglądarkach tylko po kliknięciu na pole wprowadzania adresu), a do bezpiecznego połączenia używany jest wydany Paysera certyfikat elektroniczny, jak pokazano na zdjęciu.

System Paysera nie jest dostępny pod żadnym innym, nawet i bardzo podobnym adresem internetowym, takim jak www.payssera.com, bank.paysera.anotherdomain.com, paysera.myf1ntech.com/paysera/login itp.

Jeśli trafiłeś na stronę pod tym adresem, która jest bardzo podobna do oficjalnej strony Paysera, prawdopodobnie wpadłeś w pułapkę przestępców. W takim przypadku nie wprowadzaj żadnych danych i niezwłocznie poinformuj Centrum Obsługi Klienta Paysera

  • zawsze wylogowuj się ze swojego konta. Unikaj logowania do konta na komputerach publicznych lub urządzeniach innych osób, ponieważ mogą one zawierać programy wykradające hasła lub inne dane.
  • zalecamy sprawdzanie adresów IP, z których uzyskiwano dostęp do konta, przynajmniej raz w miesiącu. Możesz to zrobić w menu po lewej stronie (u dołu), klikając Ustawienia> Ustawienia profilu> Historia logowania. Jeśli istnieje podejrzenie, sprawdź operacje i adresy IP logowania do konta. System umożliwia klientowi ustawienie na swoim koncie adresów IP, z których jest dozwolone logowanie na konto klienta:Ustawienia> Ustawienia profilu> Dodatkowy środek bezpieczeństwa. W przypadku podejrzeń natychmiast skontaktuj się z Centrum Obsługi Klienta.
  • nie udostępniaj nikomu danych logowania do swojego konta. Jeśli ktoś zaproponował Ci otwarcie konta Paysera lub wykonanie transakcji finansowych we własnym lub innym imieniu, skontaktuj się z Centrum Obsługi Klienta, a specjaliści doradzą Ci, jak postępować.
  • aktualizuj swoje dane osobowe i kontakty, gdy tylko się zmienią. W przypadku incydentu związanego z bezpieczeństwem lub w celu przekazania ważnych informacji, pracownicy Paysera mogą potrzebować natychmiastowego skontaktowania się z Tobą i / lub właściwej identyfikacji Ciebie.
  • rejestrując się w systemie Paysera należy zwrócić uwagę na formularz rejestracyjny. Wygląda on jak na obrazku po prawej stronie.
#

Hasło konta

Twoje hasło logowania do konta musi być unikalne, składać się z co najmniej 8 znaków, z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.

Nie używaj w haśle informacji o sobie ani członkach rodziny, takich jak data urodzenia, imiona członków rodziny lub przyjaciół, nazwiska zwierząt, łatwe do odgadnięcia cyfry i litery.

Staraj się zapamiętać hasło i nie przechowuj go w swoich notatkach, telefonie ani w innym miejscu. Zalecamy korzystanie z programów do przechowywania haseł, gdzie są one przechowywanie w postaci zaszyfrowanej.

Nie używaj tego samego hasła w innych systemach, ponieważ może ono być użyte przez oszustów do logowania do Twojego konta Paysera. Jeśli podejrzewasz, że Twoje hasło mogło stać się znane innym, zmień je natychmiast i sprawdź, czy nie było nieautoryzowanych logowań do Twojego konta lub czy nie wykonano lub nie próbowano wykonać nielegalnych transakcji płatniczych.

Zalecamy zmianę hasła przynajmniej raz na 3-6 miesięcy.

#

Urządzenia inteligentne

Używaj wyłącznie inteligentnych urządzeń, które zostały legalnie nabyte i oficjalnie zaimportowane do Twojego kraju, które nie zawierają zmienionego oprogramowania systemu operacyjnego i aplikacji zainstalowanych z niewiarygodnych źródeł lub sklepów innych niż Google Play i Apple Store. 

Gdy urządzenie inteligentne nie jest używane, należy je zablokować kodem, hasłem lub w inny sposób. Kod blokady zarówno urządzenia, jak i aplikacji Paysera nie może zawierać Twojego numeru telefonu, numeru samochodu, daty urodzin lub innych numerów – wszystkie kody muszą być unikalne lub należy wykorzystywać odciski palców lub inną technologię inteligentną.

Oprogramowanie fabryczne i użytkowe urządzenia powinny być czasowo zaktualizowane, gdy tylko producent oprogramowania powiadomi Cię o wydaniu pakietu aktualizacji. W aktualizacjach producent nie tylko naprawia zaobserwowane zakłócenia, ale jednocześnie łata luki w bezpieczeństwie, co jest jedną z gwarancji bezpieczeństwa operacji wykonywanych na Twoim urządzeniu.

Zainstaluj program antywirusowy na wszystkich urządzeniach, z których logujesz się na swoje konto Paysera. Zalecamy również zainstalowanie zapory ogniowej (firewall), zwłaszcza na komputerach, która nie pozwoli na logowanie do urządzenia za pośrednictwem Internetu.

#

Inne działania online

Zachowaj czujność, przesyłając swoje dane osobowe w środowisku internetowym – upewnij się, że podajesz je na zaufanej stronie internetowej.

Przed zapłatą w sklepie internetowym sprawdź reputację sklepu na forach kupujących i witrynach z ocenami. Unikaj kupowania w sklepach internetowych z nowo zarejestrowaną nazwą (domenem), jeśli na stronie nie jest podana pełna nazwa firmy i numer rejestracyjny albo brakuje danych kontaktowych. Zwróć także uwagę na adres strony internetowej – czy nie zaczyna się od znaków innych niż https:// i czy zawiera literę „s”.

Robiąc zakupy w e-sklepach często proponuje się zapłacić kartą płatniczą z podaniem jej danych. Poszukaj specjalnych logotypów, aby upewnić się w bezpieczeństwie swoich płatności: „3D Secure“, „Verified by Visa“ i „MasterCard SecureCode“.

Nie klikaj nieznanych lub ukrytych linków wysyłanych w sieciach społecznościowych, wiadomościach SMS lub e-mail, takich jak skrócone, nieujawniające prawdziwych źródeł, łącza internetowe, nie otwieraj nieznanych dokumentów, nie instaluj oprogramowania z nieznanych źródeł i nie odwiedzaj niezabezpieczonych witryn internetowych. 

#
#

Certyfikowane bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo systemu Paysera potwierdza międzynarodowy standard bezpieczeństwa technologii i procesów PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard). Ten standard bezpieczeństwa reguluje wymagania dla firm, które akceptują płatności kartą i przetwarzają dane klientów. System Paysera ma najwyższy standard 1 poziomu dla bezpiecznego wykonywania ponad 6 milionów operacji kartami rocznie.

#

W przypadku jakiejkolwiek podejrzanej sytuacji – jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość w imieniu Paysera, zauważysz podejrzane transakcje, zgubisz dane do logowania lub zorientujesz się, że wpisałeś je na fałszywej stronie internetowej itp., natychmiast skontaktuj się z Centrum Obsługi Klienta Paysera. Zawsze pomożemy Ci znaleźć wyjście!