Wszystkie kategorie
Finanse osobiste

Czym jest płatność SEPA? Różnice pomiędzy płatnościami SEPA i SEPA Instant

Płatność SEPA

Zasadniczo, różnice pomiędzy płatnościami SEPA i SEPA Instant można przedstawić w następujący sposób: płatność SEPA - to zwykły przelew w euro, natomiast SEPA Instant - to pilnie wykonywany natychmiastowy przelew w euro. Jednak, czym faktycznie jest płatność SEPA? I czym różni się od płatności SEPA Instant?

Czym jest SEPA?

Jednolity Obszar Płatniczy w Euro (ang. Single Euro Payments Area - SEPA) jest strefą, w której funkcjonują instrumenty płatnicze objęte standaryzacją, takie jak: polecenie przelewu SEPA. Dzięki temu, w państwach należących do SEPA - krajach Unii Europejskiej i kilku państwach spoza UE - przelewy w euro, bez rozgraniczania na krajowe i transgraniczne (do innych państw, należących do SEPA), są realizowane na jednakowych warunkach i podlegają jednakowym zasadom.

Kraje SEPA 2021

Aktualnie (styczeń, 2021) obszar SEPA składa się z 36 krajów europejskich (27 państw członkowskich UE + 3 kraje należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) - Islandia, Norwegia, Lichtenstein + 6 krajów spoza EOG - Zjednoczone Królestwo, Szwajcaria, Państwo Miasto Watykan, Monako, San Marino i Andora). Lista ta również uwzględnia terytoria zależne danych państw.

Czym jest płatność SEPA?

Płatność SEPA – przelew pieniężny z jednego kraju SEPA do drugiego. Płatność SEPA jest wykonywana na numer IBAN odbiorcy. Wprowadzenie przelewów SEPA obniżyło koszty transgranicznych przekazów pieniężnych w euro. Dzięki SEPA użytkownicy mogą wykonywać przelewy szybko i sprawnie.

Czym jest płatność SEPA Instant?

SEPA Instant (ang. SEPA Instant Credit Transfer - SCT Inst) - są to natychmiastowe przelewy w euro, realizowane 24/7/365. Przelew taki dociera do odbiorcy w ciągu kilku sekund.

Kiedy mogę wybrać opcję przelewu SEPA Instant?

Płatność SEPA Instant jest realizowana, jeśli zarówno bank nadawcy, jak i bank odbiorcy uczestniczą w systemie SEPA Instant. 

Obecnie w systemie uczestniczy prawie 3000 banków z 23 krajów. W przyszłości - wszystkie banki z 36 krajów należących do SEPA, mają być objęte systemem SEPA Instant - co będzie oznaczało likwidację geograficznych granic dla przelewów pomiędzy państwami Europy. 

Różnice pomiędzy SEPA i SEPA Instant

  SEPA SEPA Instant
Czas realizacji przelewu W ciągu 1 dnia roboczego Natychmiast (około 10 sek.)
Koszt* BEZPŁATNIE dla klientów indywidualnych
0,20 EUR dla firm
BEZPŁATNIE dla klientów indywidualnych
0,20 EUR dla firm
Przelewy są realizowane I–V, w godz. 8–20 (tylko w dni robocze) 24/7/365
Limit na kwotę przelewu - 100 000 EUR
Jak wykonywane są przelewy? Pomiędzy bankami państw SEPA (36 państw) Pomiędzy bankami należącymi do systemu SEPA Instant (23 państwa)

* W tabeli podane są stawki, z których korzystają klienci Paysera. W innych instytucjach płatniczych mogą się one różnić. 

Jak wykonać przelew SEPA i SEPA Instant z rachunku Paysera? 

#

Płatność SEPA

Jeśli zarówno Twój kraj, jak i kraj odbiorcy znajdują się w obszarze SEPA – automatycznie, bez jakichkolwiek dodatkowych działań z Twojej strony, zostanie zainicjowany tak zwany przelew SEPA w euro. 

Płatność SEPA Instant 

Wypełniając formularz zlecenia przelewu upewnij się, że przelew zotał zaznaczony jako „Natychmiastowy“. Ma to zastosowanie w sytuacji, jeśli zarówno Twój bank, jak i bank odbiorcy należą do systemu SEPA Instant – przelew zostanie wykonany natychmiast i żadne koszty nie będą naliczone (dotyczy klientów indywidualnych). Jeśli bank odbiorcy nie należy do systemu SEPA Instant - opcja „Natychmiastowy“ nie będzie dostępna. 

Powiązane artykuły

#
Finanse osobiste

Postanowienia noworoczne: jak zaoszczędzić - zasada 50 30 20

Lepsze zarządzanie domowym budżetem - to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. W związku ze zbliżającym się początkiem nowego, 2021 roku - mamy kilka porad dot. oszczędzania pieniędzy stosując zasadę: 50 30 20.

#
Finanse osobiste

Czym jest IBAN i jak go znaleźć

IBAN jest jednym z najczęściej wykorzystywanych numerów w sektorze bankowym. Nie ważne, czy wykonujesz przelew, czy podajesz swoje dane w celu otrzymania przelewu - najczęściej to właśnie IBAN stanowi podstawową informację. Czy jednak jesteś w stanie wytłumaczyć, czym właściwie jest IBAN? 

#
Finanse osobiste

Inflacja na Litwie: czym się charakteryzuje i jak się przed nią zabezpieczyć? 

Na Litwie jak i większości innych państw na całym świecie procesy inflacyjne zachodzą stale a ich skutki są odczuwalne dla wszystkich. Wzrost cen towarów, spadek siły nabywczej pieniądza - te czynniki skłaniają firmy i osoby majętne do poszukiwań sposobów zabezpieczenia swoich oszczędności przed spadkiem ich wartości. Jedni inwestują, inni wybierają bezpieczniejsze sposoby alternatywne.