📅 2020, Rugpjūtis

Kaip saugiai pirkti ir parduoti naudojantis sąlyginio deponavimo sąskaita?Perkant ar parduodant didesnės vertės daiktus ar paslaugas, pavyzdžiui, butą, automobilį ar net remonto darbus, yra sudaroma pirkimo-pardavimo sutartis. Kuo toliau tuo dažniau neatsiejama jos dalimi tampa ir bendros sąlyginio deponavimo sąskaitos atidarymas tarp pirkėjo ir pardavėjo. Kas tai? Kodėl pirkėjai turėtų apie tai žinoti? Bei kuo tai naudinga pardavėjui? 
#

Sąlyginio deponavimo sąskaita – kas tai? 

Sąlyginio deponavimo (angl. Escrow) sąskaita – tai pirkėjui ir pardavėjui atidaroma bendra sąskaita, kurioje laikomos sandorio lėšos iki prekių ar paslaugų perdavimas bus baigtas. Ją kontroliuoja trečioji šalis – dažniausiai bankas ar kita finansinių paslaugų įmonė. Tik pirkėjui patvirtinus, jog prekės ar paslaugos buvo gautos laiku ir žadėtos kokybės, pinigai už pirkinį yra perduodami pardavėjui. 

#

Kaip saugiai pirkti automobilį? 🚙

Įsivaizduokite, jog perkate automobilį iš Vokietijos. Automobilį radote internetu ir sutarėte, jog pardavėjas jums jį atveš į Lietuvą. Kas toliau? Ar sumokėsite visus pinigus ir tikėsitės, jog automobilis atkeliaus atitinkamos kokybės? O gal bandysite susitarti dėl avanso sumokėjimo, o visą sumą mokėsite tik gavę automobilį? Šie pokalbiai niekada nebūna malonūs, visada išlieka rizika, jog viena iš šalių gali likti nepatenkinta, o blogiausiu atveju – apgauta. 

Norint šių nesusipratimų ir rizikos išvengti – atidaroma sąlyginio deponavimo sąskaita. Perkant mašiną, nešališkas sandorio tarpininkas, šiuo atveju tai gali būti ir Paysera LT, atidaro bendrą pirkėjo-pardavėjo sąskaitą. Pirkėjas į atidarytą sąskaitą perveda pinigus už automobilį. Tai pamatęs, pardavėjas išsiunčia automobilį į Lietuvą. Jį gavęs pirkėjas turi galimybę automobilį apžiūrėti ir tik tuomet patvirtinti tarpininkui bei pardavėjui, jog prekė yra gauta laiku bei tinkamos būklės. Po šių patvirtinimų sąlyginio deponavimo sąskaita yra atšaldoma ir pinigai pervedami automobilio pardavėjui. 

Sąlyginio deponavimo sąskaita perkant nekilnojamąjį turtą 🏠

Perkant nekilnojamąjį turtą, pavyzdžiui, butą, namą ar net komercinės paskirties patalpas sąlyginio deponavimo sąskaita taip pat gali gerokai apmažinti galvos skausmus. 

Įsivaizduokite, kad perkate būstą ar pastatą, kuriame šiuo metu vis dar gyvena žmonės ar dirba įmonės. Neretai nutinka, jog net turėdami pakankamai laiko išsikelti iš parduodamo būsto, nuomininkai tai daro paskutinėmis dienomis. Sudarydami sąlyginio deponavimo sąskaitos sutartį, galite nurodyti konkrečią patalpų ir teisių perdavimo datą, kurią pardavėjas privalo patenkinti prieš gaudamas lėšas. 

Prekės ir paslaugos, kurių pardavimui-pirkimui atidaromos sąlyginio deponavimo sąskaitos:

🏠 🏢 Nekilnojamas turtas 

🚙 ⛵️ Transportas 

💍💎 Juvelyriniai dirbiniai 

‍👷‍♂️🏚 Remonto paslaugos 

⚱️🏺 Antikvarai 

🖼👩‍🎨 Meno kūriniai 

💻🌐 Domenai 

Ir kiti siuntimo ar sutarčių reikalaujantys pirkiniai 🎸📦🏎

Kaip viskas veikia? 🤝

Visą pirkimo-pardavimo procesą apibūdina vos penki žingsniai, kurių metu nuolatos vyksta susitarusių šalių ir tarpininko bendravimas. 

1. Pirmiausia pirkėjas ir pardavėjas pasirašo sutartį, kurioje nurodo prekių perdavimo sąlygas (prekių kokybę, perdavimo laiką ir kitas detales). Atidaroma sąlyginio deponavimo sąskaita.

2. Tuomet pirkėjas perveda lėšas už perkamas prekes ar paslaugas į bendrą sąlyginio deponavimo sąskaitą. 

3. Pamatęs, kad pinigai jau sąskaitoje, pardavėjas išsiunčia prekes pirkėjui. Pateikia tai įrodančius dokumentus. 

4. Gavęs prekę, pirkėjas įsitikina jos kokybe ir patvirtina prekės gavimą
ARBA 
Praneša apie negautą arba kokybės neatitinkantį pirkinį, pateikia tai įrodančius dokumentus, nuotraukas ar pan. 

5.  Jei pirkėjas gavo prekę laiku ir ji buvo tinkamos kokybės, pinigai pervedami pardavėjui. Jei prekė neatitiko sutartyje numatytos kokybės ar kitų reikalavimų – pirkėjas ją grąžina pardavėjui, pateikia grąžinimą įrodančius dokumentus ir susigrąžina į sąlyginio deponavimo sąskaitą pervestus pinigus

#

Kokia nauda pardavėjui? 🤔

Pradedant nuo prekės siuntimo iki grąžinimo, sąlyginio deponavimo sąskaita yra naudinga ne tik pirkėjui, bet ir pardavėjui. Aiškus sandorio sąlygų aprašymas, nuolatinis bendravimas ir proceso skaidrumas, prekių siuntimas tik tarpininkui patvirtinus apie gautas pirkėjo lėšas bei privalomi įrodymai tikinant, jog prekė neatitinka kokybės bei buvo išsiųsta atgal – bet kokiam pardavėjui nuims nereikalingą naštą ir riziką tiek nuo mažesnių, tiek nuo didesnių sandorių. 

Kokia saugumo kaina? 

Sąlyginio deponavimo sąskaitos yra paplitusi sandorių dalis užsienyje. Nors siūlančių šią paslaugą netrūksta ir Lietuvoje, vis dar mažai žmonių žino apie dar vadinamos Escrow sąskaitos teikiamus privalumus arba galvoja, jog verčiau rizikuoti, nei mokėti trečiajai šaliai už tarpininkavimą. 

Vis dėlto, sąlyginio deponavimo sąskaitos atidarymo kaštai yra itin maži, palyginus su galimais nuostoliais nesėkmingo sandorio ar apgavystės atveju. Pavyzdžiui, domeno ar internetinės svetainės pirkimo-pardavimo atveju, sąlyginio deponavimo sutarties sudarymo kaina prasideda vos nuo 10 EUR. O sutarties objekto kaina yra neribojama. 

Sparčiai daugėjant sandorių, kurie yra sudaromi internetu, didėja ir apgavysčių tikimybė. Dažnai perkame ar parduodame prekes ar paslaugas šalims, kurių asmeniškai nepažįstame. Sąlyginio deponavimo sąskaitos atidarymas tokiais atvejais yra pigus ir riziką bei rūpesčius mažinantis sprendimas naudingas tiek pardavėjams, tiek pirkėjams. Ir tik laiko klausimas kada tai taps įprasta praktika ir Lietuvoje.